Достапни линкови

Припадниците на косовското УЧК не го почитувале договорот со КФОР


КФОР не ја исклучува можноста за прекин на соработката и поддршката со Косовските безбедносни сили, јавија косовски медиуми. Портпаролот на КФОР, Ханс Петер Бух изјави дека косовските институции не го почитувале договор за време на манифестацијата одржана вчера во Приштина. Toj додаде дека поради непочитување на договорот, припадниците на УЧК да не носат оружје, командата на КФОР одлучи да ја запре поддршката и евентуалните разговори ќе зависат од развојот на понатамошните односи.
XS
SM
MD
LG