Достапни линкови

Турскиот амбасадор од САД се врти во Турција


Турскиот амбасадор, Намик Тан чие седиште е во Соеднинетите Американските Држави, се врати во својата земја за да разговара со државниот врв. На средбата според најавеното Тан треба да разговата со турскиот претседател Абдулах Ѓул за резолуцијата што ја усвои Комитетот за надворешни работи . Со таа резолуција масовнито убивање на Ерменците за време на Првата светска војна се оценува како геноцид. Американските власти сега ја разгледуваат можноста дали треба за таа резолуција да одлучува Претставничкиот Дом.
XS
SM
MD
LG