Достапни линкови

Тачи: Поделбата на Косово ќе ги отвори прашањата за балканските граници


Поделбата на Косово би ги отворила прашањата за границите на Балканот, изјави косовскиот Премиер Хашим Тачи. Токму поради тоа, според него, никој не е заинтересиран за отворање на тие прашања. Тачи, во интервју за српската агенција Бета, додаде дека теритријалниот интегритет на Косово е меѓународно гарантиран и признат и дека во тие рамки ќе се интегрира во НАТО.
XS
SM
MD
LG