Достапни линкови

Санкциите на ОН ќе ги попречат иранските финансии


Според дипломатите, новите санкции против Иран ке му отежнат на Техеран да отвори нови банки во светот со цел да ги одбегне глобалните рестрикции врз иранските финансиски институции. Во предлогот за нови санкции се наведувало дека Централната Банка на Иран ќе била набљудувана, а не ставена на црна листа со што ке се отежнат и инвестициите во земјата. Советот за безбедност на ОН воспостави три пакета санкции кон Иран поради одбивањето да го запре процесот на збогатување ураниум што се користи како гориво за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG