Достапни линкови

Откриена главната пречка за новиот СТАРТ договор


Заменик шефот на Рускиот совет за безбедност генерал Јури Балуевски соопшти дека американското одбивање да ја признае врската меѓу офанзивните и дефанзивните системи го забавува прогресот во американско руските преговори за постигнување нов договор за стартегиското оружје. Вашингтон и Москва преговораат за договор кој ќе го наследи претходниот СТАРТ чија важност истече во минатиот декември. Во наредната недела во Женева треба да се одржи уште една рунда разговори меѓу двете страни.
XS
SM
MD
LG