Достапни линкови

Грчкиот парламент ги одобри новите кризни мерки


Грчкиот парламент денеска го одобри пакетот ригорозни мерки за кратење на државните трошоци. Против пакетот се синдикатите кои денеска протестираа пред парламентот. Во текот на протестите непознати напаѓачи претепале еден од лидерите на синдикатите, а имало и судири меѓу демонстрантите и полицијата. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска e во Берлин во барање германска поддршка за напорите на владата да се справи со финансиката криза.
XS
SM
MD
LG