Достапни линкови

Ирачаните во дијаспората гласаат


Ирачаните кои живеаат во странство денеска гласаат во рамките на парламентраните избори што во Ирак треба да се одржат в недела. Обединетите нации оценуваат дека од почетокот на американската инвазија врз Ирак во 2003 година околу два милиона ирачани ја напуштиле татковината. В недела на изборите треба да гласаат скоро 20 милиони ирачани. Станува збор за втори парламентарни избори од падот на режимот на Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG