Достапни линкови

Изборите во Ирак засенети од бомбашки напади


Гласањето на војската и полицијата за парламенатрните избори денеска во Ирак е засенето од бомбашки напади во кои загинаа над 14 луѓе, јавуваат новинските агенции. При експлозијата се ранети околу 50 луѓе од кои половина се војници.Денеска се очекува да излезат на гласање 950 илјади луѓе кои в недел анема да можат да гласаат. Тоа се вонјици, полицајци, затвореници и болни луѓе. Парламентарните избори се закажани за 7- ми март.
XS
SM
MD
LG