Достапни линкови

Турција бара од САД да не гласа за резолуција за геноцит


Турција ги предупреди Соединетите Американски Држави дека аkо во Конгресот биде изгласана резолуцијата со која убиствата на Ерменците за време на Првата Светсka Војна се прогласат за геноцит, такво нешто ќе ги наруши односите на двете земји. Турските медиуми јавуваат дека претседателот Абдулах Ѓул во телефонски разговор побарал од својот американски колега, Барак Обама да го блокира овој процес. Американскиот комитетот за надворешни работи треба во текот на денов да гласа за оваа резлоуција.
XS
SM
MD
LG