Достапни линкови

Иранскиот верски лидер повикува на единство пртоив Израел


Иранскиот врховен верски лидер ајатолахот Али Хаменеи денеска повика на единство на исламските земји против Израел, нарекувајќи го „ малигнен тумор“, пренесува државната иранска телевизија. На церемонијата по повод годишнина од раѓањето на пророкот Муахмед, Хаменеи изрази жалење за како што вели дека исламскиот свет е погоден од американските и британските завери за раздор меѓу Шиитите и Сунитите.
XS
SM
MD
LG