Достапни линкови

Бачелет: Најмалку 3 години ќе му треба на Чиле да заздрави


Претседателката на Чиле, Мишел Бачелет изјави денеска дека надминувањето уништувањето на земјата од минатонеделниот земјотрес ќе трае 3 до 4 години. Повеќе од 800 луѓе загинаа од земјотресите. Предизвиканата штета се проценува на над 30 милијарди евра. Бачелет додаде дека земјата ќе има потреба од меѓународен кредит за обнова на земјата.

XS
SM
MD
LG