Достапни линкови

Норвешка ќе брка ирански дипломат од земјата


Норвешкото министерство за надворешни работи соопшти дека ќе побара од еден ирански дипломат да ја напушти земјата. Во соопштението не е наведено името на дипломатот, но стои дека оваа одлука следи по барањето на Техеран, норвешки дипломат да си замине од таму.
Понатаму во соопштението се вели дека причина за ваквите случување е барањето на Иран, од норвешкиот амбасадор со седиште во Техеран да протетстира во Норвешка против одлуката да му се даде политички азил на ирански генерал.
XS
SM
MD
LG