Достапни линкови

Босна бара екстрадиција на Ејуп Ганиќ


Босна официјлно побара денска од Велика Британија екстрадиција на поранешниот лидер на муслиманите Ејуп Ганиќ. Ганиќ бил уаспсен во Лондон поради потерница од Србија за воени злостортва во време на Воениот конфликт во Босна. Властите во БиХ сметаат дека тој треба да биде екстрадиран во Босна, а не во Србија. Ганиќ е во притвор и ќе треба да се појави на суд на 29-ти март.
XS
SM
MD
LG