Достапни линкови

Одложено судењето на Радован Караџиќ


Хашкиот трибунал денеска го одложи судењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Каџиќ. Се уште не е закажан датум за продолжување на судскиот процес. Караџиќ во изминативе два дена ја претстави својата одбрана, а утре требаше да се појави првиот сведок на обвинителството пред Хашкиот Трибунал. Караџиќ се соочува со обвинение за геноцид, воени злостортва и злосторства против човештвото во текот на босанскиот конфликт.
XS
SM
MD
LG