Достапни линкови

Таџикистанската опозиција ќе тужи за фалсификување на избори


Таџикистанската изборна комисија соопшти дека на парламентарните избори победи партијата на актуелниот претседател Емомали Рахмон со што доби 53 пратенички места од можни 63. Западните набљудувачи тврдат дека изборите во Таџикистан не се регуларни. Таџикистанската опозицијата најави дека ќе поднесе тужба против изборната комисија поради фалсификување на избори.
XS
SM
MD
LG