Достапни линкови

Одложено востоличувањето на српскиот патријарх во Косово


Востоличувањето на новиот српски патријарх Иринеј, што требаше да се одржи во Косово во април е одложено. Српската православна црква соопшти дека одложувањето е поради немањето време, потребно да се организира таква церемонија.
Првиот дел од церемонијата на востоличување се одржа во Белград, но вториот дел традиционално се одржува во Пеќ.
XS
SM
MD
LG