Достапни линкови

Кушнер: Влезот на Србија во ЕУ не зависи од признавањето на Косово


Министерот за надворешни работи на Франција, Бернар Кушнер денеска во Белград изјави дека напредокот на Србија кон членството во Европската Унија ќе зависи од можноста за мирен соживот со Косово. Кушнер додаде дека не се бара од Србија да ја признае независнота на Косово, такво нешто не е предуслов за пристап на Србија кон Унијата.Тој во Белград разговараше со претседателот Борис Тадиќ и министерот за внатрешни работи, Вук Јеремиќ.
XS
SM
MD
LG