Достапни линкови

Иран е причина за состанок на светските претставници


Четиридневен состанок на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија започна денеска во Виена. Шефот на агенцијата, Јукија Амано им соопшти на 35-те претставници на земјите-членките во агенцијата дека постои сомневање оти Иран нема да ги користи нуклераните материјали само за цивилни потреби. Техеран денеска испрати писмо до агенцијата во кое се тврди дека Соединетите Американски Држави, Германија и Франција го прекршиле нуклеарниот договорот со Иран.
XS
SM
MD
LG