Достапни линкови

Меркел: Еврото се соочува со најтешкиот период до сега


Германската Канцеларка, Ангела Меркел изјави денеска дека европската валута се соочува со најтешкиот период во нејзиното десетгодишно постоење поради грчката економска криза. Меркел во телевизиското интервју истакна дека не се донесени одлуки за финансиска помош за Грција. Таа додаде дека Европската Комисија ја набљудува Грција одблиску за да се увери дали се преземни неопходните мерки за намалување на буџетскиот дефицит.
XS
SM
MD
LG