Достапни линкови

Голема излезност на гласачи во Таџикистан


Таџикистанските власти соопштија дека над 70 проценти од населението излегле денеска да гласаат на парламентарните и локалните избори. Претседателот Емомали Ракхмон изјави дека изборите се важен настан за прогрес на политичкиот и социјалниот живот во земјата.ОБСЕ испрати околку 200-те набљудувачи на изборите. Набљудувачите од западните земји сметат дека до сега ни едни избори во Таџикистан не биле фер и слободни.
XS
SM
MD
LG