Достапни линкови

Невремето во Франција уби најмалку 14 лица


Француските медиуми јавуваат дека најмалку 14 луѓе загинале во силното невреме што ја зафати Франција вчера вечерта. Илјадници домови останале без електрична енергија и многу куќи се уништени во западниот дел на земјата од силните ветрови со брзина од 150 километри на час. Новинските агенции јавуваат дека досега ова е најстрашната бура што ја зафати Франција во последниве 10-тина години. Во последното невреме во 1999 година загинаа 92 лица.
XS
SM
MD
LG