Достапни линкови

Бунтовниците во Иран транспарентно си избраа лидер


Исламистичката бунтовничка група која оперира во југоисточниот дел на Иран објави на својата веб страна дека избра нов лидер. Асошиејтет прес известува дека за нов лидер е избран Моџамед ал Хаџ Џахир откако нивниот претходен водач е заробен од иранските безбедносни сили. Во пораката што е објавена на интернет страната на бунтовничката група се вели дека ќе продолжат да се борат за правата на сунитското муслиманско малцинство.
XS
SM
MD
LG