Достапни линкови

10-годишно момче е првата жртва на невремето во Шпанија


Шпанските власти соопштија дека бурата во Шпанија зема една жртва до сега. 10-Годишно момче загинало кога започнала бурата. Ветровите се движат со брзина од 140 километри на час.Според метеоролизите, причина за оваа бура е сударот на топол бран од југ и ладен бран од северниот дена над Шпанија. Шпанската метеоролошка агенција соопшти дека бурата ќе зафати и делови од Франција и Португалија и дека ќе предивика голема материјална штета.
XS
SM
MD
LG