Достапни линкови

Украина со трговско ветување за ЕУ


Портпаролот на украинскиот претседателот Виктор Јанукович, Ирина Акимова изјави денеска дека Украина нема да се приклучи кон Руската царинска Унија, за да не му наштети на Западниот трговски блок. Таа додаде дека дирекното учество во Унијата ќе предизвика проблеми со нејзиното членство во Светската трговска организација (СТО). Таа истакна дека нови трговски договори со која било земја ќе се прават само ако тие не ги прекршуваат веќе постоечките договори. Ова ветување и претходи на средбата на Јанукович со претставници на Европската Унија во Брисел на 1-ви март.
XS
SM
MD
LG