Достапни линкови

Грција сака подобрување на односите со Турција


Грција има волја да ги подобри односите со Турција, што вклучува и поддршка за членство во Европската унија, изјави заменик шефот на грчката дипломатија, Димитрис Друцас.
на конференцијата „Грција и Турција во 21 век“ организирана во Атина под покровителство на Министерството за надворешни работи. Тој истакна дека Атина е подготвена политички и практично да ги поддржи напорите на Анкара во нормализирањето на односите со Кипар, како и во исполнувањето на обврските кон грчкото малцинство и Вселенската патријаршија.
XS
SM
MD
LG