Достапни линкови

На екс премиерот на Тајланд судот му одзеде 1,4 милијарди долари


Врховниот суд на Тајланд реши да му одземе милијарда и 400 милиони долари имот на бившиот премиер Тсакин Шинаватра. Според судот, Шинаватра ја злоупотребил функцијата за лична корист. Неговото богатсво е проценето на 2,4 милијарди долари, а тој од неговиот дом во Дубаи каде се наоѓа во егзил порача дека судскиот процес е политички. Шинаватра беше остранет од власта со воен удар во 2006 година.
XS
SM
MD
LG