Достапни линкови

Пакистан ќе размислува за екстрадирање на Талибанците во Авганистан


Пакистан денеска соопшти дека ќе го разгледа барањето на Авганистан да екстрадира талибански командант кој бил уапсен минатиот месец во Пакистан.Но пакистанските власти истакнаа дека доколку талибанскиот командат извршил некокво злостортво во земјата прво ќе му се суди таму. Претходно авганистанските власти соопштија дека двете влади веќе постигнале начелна согласнот за екстрадиција на Мула Абдул Гани Барадар како и за уште 42-ца други талибанци кои се уапсени во Авганистан.
XS
SM
MD
LG