Достапни линкови

Азербеџан и се закани со војна на Ерменија


Азербеџан предупреди денеска дека конфликтот со Ерменија расте брзо и е неминовна „војна“ доколку ерменските безбедносни сили не се повлечат од Нагорно Крабах. Министерот за одбрана, Сафар Абијев изјави дека дипломатијата во последниве 15 години не донесе никакви конкретни резултати и дека Азербејџан не може да чека уште 15 години да поминат за да се постигнат.Абијев му кажал на францускиот амбасадор во Баку, Габриел Келер дека „сега е редот на војската“ пренесуваат новинските агенции. Тензиите во Карабах растат во изминативе месеци и покрај обидите на Ерменија и Турција да воспостават дипломатски односи со Азербеџан и да се отворат границите.
XS
SM
MD
LG