Достапни линкови

Потребен е притисок врз Грција за да се реши спорот за името со Македонија


Тешко е да се предвиди што ќе се случи во преговорите за името на Македонија поради проширениот опсег на барања од Грција, изјави за Гласот на Америка, анлитичарката Сали Мекнамара од Херитаџ фондацијата во Вашингтон. Ако се работеше само за името, можеби ќе го видевме крајот, но грците го проширија проблемот во однос на јазикот, пасошите и други нешта. Мислам дека е време некој да и порача на Грција – сега се наоѓате во состојба кога во треба европска помош поради домашната економија, па помогнете и вие, оцени Макнамара. Според неа, Грција не треба да го држи во заложништво целиот свет поради спорот околу едно билатерално прашање, кое е решливо.
XS
SM
MD
LG