Достапни линкови

Кина ги предупредува САД, за да се избегнат тензии


Кинеската војска денеска ги предупреди Соединетите Држави "да зборуваат и да дејствува претпазливо" за да се избегнат тензиите меѓу двете сили. Портпарол на кинеското Министерство за одбрана, изјавил дека неговата влада нема да ја суспендира својата одлука за воените планови со Вашингтон, откако САД при крајот на јануари се согласи да му продаде оружје на Тајван во вредност од 6.4 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG