Достапни линкови

Белоруската опозицијата тврди дека Владата води војна со малцинството


Белоруската опозиција го осуди денеска сузбивањето на полското малцинство во земјата. Лидерот на опозициска партија, Александар Милинмкевич денеска во Брисел изјави дека конфликтот оди подалеку од етнички поделби, оти тоа е војна на Белорусија со граѓанска организација. Лидерот на сојузот на етнички Полјаци во Белорусија, Анѓелика Борис изјави дека Белорусија постојано ги крши човековите права на своето малцинство.
XS
SM
MD
LG