Достапни линкови

НАТО:Талибанците пружаат се помалку отпор


НАТО соопшти дека меѓународните сили се помалку наидуваат на отпор од милитантите во втората недела од офанзивата во северен Авганистан. Алијансата предупреди дека областа сеуште не е безбедна за цивили. Ова офанзива е најголема воена операција до сега во Авганистан. Независна авганистанска организација за човекови права денеска соошти дека во операцијата „Муштрак“ се убиени до сега речиси 30 цивили од кои 13 се деца.
XS
SM
MD
LG