Достапни линкови

Хашкиот трибунал в петок против генерал Толимир


Поранешниот генерал на босанските срби Здравко Толимир обвинет за геноцидот во Сребреница во 1995 година в петок ќе се појави пред Хашкиот трибунал. 61 годишниот Толимир беше еден од седумте заменици команданти на генерал Ратко Младиќ по кого Трибуналот се уште трага. Лошата здравствена состојба на Толимир беше причина за неколкуте одлагања на процесот против него. Тој беше упасен во 2007 година во Босна.
XS
SM
MD
LG