Достапни линкови

Нимиц на средба со премиерот Груевски


Посредникот во македонско грчките разговори за името Метју Нимиц, по вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, денеска ќе се срeтне со премиерот Никола Груевски. Нимиц вчера изјави дека не носи нов предлог, но има идеи кои можат да го придвижат процесот. Според Нимиц, страните можат да постигнат решение за името за релативно кратко време. Тој в петок ќе ја посети Атина каде што ќе се сретне со премиерот Јоргос Папандреу и со алтернативниот министер за надворешни работи Димитрис Друцас.
XS
SM
MD
LG