Достапни линкови

Авганистанската изборна комисија под надлежност на Претседателот


Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи го смени законот со кој сега ја презема контолата врз изборната комисија. На минатите претседателски избори во Авганистан, изборната комија беше обвинета за измама затоа што прогласила за неважечки половина милион гласачки ливчиња. Од кабинетот на претседателот соопштија дека Карзаи ќе ја именува 5-члената комисија. Ваквата одлука е дел од изборните реформи пред престојните парламентарни избори велат од кабинетот.
XS
SM
MD
LG