Достапни линкови

Ахмадинеџад: Светот не може да го сопре нуклеарниот напредок на Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска изјави дека „нема шанси“ светските сили да го сопрат нуклеарниот напредок на земјата. Ахмадинеџад, во својот говор, во северноисточниот дел на Иран изјави дека се неосновани обвинувањата на светските сили дека Иран прави нуклеарно оружје, затоа што, како што вели, Иран ја ќе ја користи нуклеарната програма за прогрес и просперитет на земјата. Почетокот на изградбата на новите нуклерни постројки е најавен за 21–ви март.
XS
SM
MD
LG