Достапни линкови

САД: Потребно е храбро раководство за решавање на проблемот со името


Спорот за името е тешко прашање, но време е да се реши, порача помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Филип Гордон во обраќањето на Универзитетот Харвард, објаснувајќи ја политиката на претседателот Барак Обама кон Југоисточна Европа.
Според Гордон, како што јави Гласот на Америка, потребно е храбро политичко лидерство што ќе го реши проблемот и воедно ќе ја промовира политичката стабилност и економските можности на Југоисточна Европа.
XS
SM
MD
LG