Достапни линкови

Заробен лидерот на бунтот во југоисточен Иран


Иранското државно радио јави дека дека силите за безбедност го уапсиле Абдулмалик Риги - лидер на опозициска група сунити Јундалах кои превзеле оружен бунт во југоисточен Иран. Оваа група, осомничена за врски со Ал Каеда ја презеде одговорноста за неколку бомбашки напади во Иран, во кои загинаа десетици лица во последните години.
XS
SM
MD
LG