Достапни линкови

Хилари Клинтон: НАТО не е закана за Русија


Државната секретарка на САД, Хилари Клинтон оценува дека САД и Русија мора да ја зголемат соработката во областа на безбедноста. Таа вели дека новите партнерства, вклучително и тоа со Русија ќе помогнат во борбата против ширењето на нуклеарното оружје, тероризмот, пиратството и сајбер-криминалот.
Клинтон ги отфрли руските барања за нов европски договор за безбедност.
Таа нагласи дека НАТО не е безбедносна закана за Русија.
XS
SM
MD
LG