Достапни линкови

Уапсени за обид за државен удар во Турција


Турскиот премиер Реџеп Ердоган денеска изјави дека во Анкара се уапсени повеќе од 40 луѓе кои се осомничени за заговор против државата и сегашната Влада. Ердоган додаде дека тие се обвинети за обид за дестабилизирање на состојбата во земјата со што би и овозможиле на Војската да ја преземе власта. Меѓу уапсените се и тројца генерали и 10-тина воени официри. Шефот на војската ги отфрли обвинувањата, тврдејќи дека вклучувањето на војската во државен удар е минато. Турската војска во последниве 40 години има симнато четири владини структури од државниот престол.
XS
SM
MD
LG