Достапни линкови

Експлозија на бомба во Авганистан, 14 загинати


Авганистанките власти соопштија дека при експлозија на бомба загинале најмалку 14 луѓе на собирот на племенските лидери и авгансиатнките бегалци од источниот дел на Авганистан. Меѓу загинатите е влијателниот племенски лидер, Хаџи Заман Грамшарик. Полицискиот генерал, Мохамед Ајуб Саланги изјави дека на тој собир присуствувале 200 бегалци кои неодамна се вратиле од Пакистан, кога за почетокот на собирот бомбаш самоубиец ја активирал бомбата сокриена во неговото елече.
XS
SM
MD
LG