Достапни линкови

Иран ќе гради уште 2 места за збогатување ураниум


Иран има намера да изгради две нови постројки за збогатување ураниум во наредната година, изјави денеска шефот на иранската организација за атомска енергија Ал АКбар Салехи. Иран во ноември најави изградба на 10 нови постројки за збогатување ураниум. Соединетите Држави и западните сојузници инсистираат на нови санкции против Иран поради одбивањето на соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија.
XS
SM
MD
LG