Достапни линкови

Бројот на загинати од невремето во Португалија може да расте


Најмалку 40 луѓе се жртви на невремето што го зафати португалскиот остров Мадаира. Над 120 луѓе се повредени или изчезнати со поплавите и свлечиштатана островот. На спасувачките тимови им се приклучила и војската со два хеликоптера. Поради олујните дождови и предизвиканите поплави, спасувачите со сплавови ги бараат изчезнатите. Разрушени се мостови, патишта и куќи. Локалните власти соопштија дека очекуваат бројот на загинати и повредени да се зголеми.
XS
SM
MD
LG