Достапни линкови

Талибанците ги одбија мировните преговори


Авганистанските Талибанци денеска повторно го одбија повикот на претседателот Хамид Карзаи за мировни преговори. Талибанскиот потпарол, Ќари Мохамед Јусуф го обвини Карзаи дека е само „ пиун во играта“ и оти тој не може да биде претставник на народот и Владата во Авганистан. Претседателот Карзаи побара од Талибанците да го прифатат неговиот мировен предлог и да престане насилството.
XS
SM
MD
LG