Достапни линкови

Политичка и економска соработка меѓу Турција и Србија


Турција и Србија се подготвени заедно да работат на воспоставување на стабилност и мир на Балканот. Ова го изјави турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давитоглу по разговорите со неговиот српски колега, Вук Јеремиќ.Давитоглу најави дека Договорот за слободна економска размена меѓу Турција и Србија, ќе биде ратификуван во турскиот Парламент наредната недела.Тој додаде дека на средбата станувало збор и за соработка на двете земји особено во решевањето на политичка криза во Босна и Херцеговина
XS
SM
MD
LG