Достапни линкови

Косово има европска перспектива, изјави Ештон


Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика, Кетрин Ештон, изјави денеска во приштина дека иако сите земји членки на Унијата не го признале Косово, постои согласност дека Косово и регионот имаат европска перспектива. Таа од косовскиот премиер Хашим Тачи побарала продолжување на соработката со ЕУЛЕКС, како и подобрување на економската ситуација на Косово. Ештон во Приштина имаше средби и со меѓународните претставници на Косово.
XS
SM
MD
LG