Достапни линкови

Загриженост дека Иран веројатно прави нуклеарно оружје.


Меѓународната Заедница регира на извештајот на Агенцијата за атомска енергија во кој за прв пат беше изразена загриженост дека Иран можеби работи врз изработка на нуклеарна боева глава. Германија соопшти дека Иран продолжува со опасна нукеларна политика, присилувајки ја Меѓународната заедница на нови санкции. Франција повика на решителен одговор кон Иран, а Русија ја повика Исламската Република на поголема соработка со Агенцијата на ОН. Соединетите држави соопштија дека извештајот ја потврдува растечката загриженост за нуклеарните атктивности на Иран, додека Ајатолахот Али Каменеи изјави дека иранците не прават нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG