Достапни линкови

Офанзивата на НАТО во Хелманд ќе трае уште еден месец


Командантот на НАТО Ник Картер оцени дека ќе бидат потребни над три недели за сојузничките сили целосно да ја превземат контролата врз талибанските упоришта во јужен Авганистан. Картер изјави дека кога ќе биде воспоставена контролата во провинцијата Хелманд, потоа уште три месеци ќе трае процесот на отстранувањето на талибанското влијание. Инаку вчера во борбите во тој дел на Авганистан, загинале 6-мина војници на НАТО.
XS
SM
MD
LG