Достапни линкови

Европратеникот Петерле:Сега е погодно време да се реши спорот со името


Копретседавачот на Мешовитиот Парламентарен комитет на Македонија и Европска унија, Јоргос Шацимаркакис и шефот на Делегацијата на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, Алојз Петерле се сретнаа со претседателот на Собранието на Трајко Вељаноски. Европратеникот Петреле изјави дека дека треба да се искористи сегашниот момент и да се реши прашањето со името, бидејќи и двете страни покажуваат подготвеност за изнаоѓање на решение. Тој додаде дека реформите мора да продолжат
XS
SM
MD
LG