Достапни линкови

Медведев спроведе мерки против коруцијата во руската полиција


Рускиот претседател Дмитри Медведев спреведе остри мерки против корупцијата во полицијата. Медведев денеска отпушти двајца заменици министри за внатрешни работи и 16 полициски официри како дел од спроведување на реформите. Овој потег следува по неколкуте полициски скандали, фатални инциденти од полициска небрежност и зголемувањето на убиствата во изминатата година.Медведев вети дека полицајците кои го кршат законот ќе бидат строго казнувани.
XS
SM
MD
LG